Můj život s nemocí

Pfizer logo

Plicní embolie

Náhlá dušnost, zrychlení dechu a tepové frekvence, bolest na hrudi, kašel a mnohé další jsou příznaky plicní embolie. Přečtěte si více o tomto onemocnění!

Hlavní obrázek Plicní embolie

Plicní embolie je velmi nebezpečný stav, jehož příčinou je až v 90 % případů hluboká žilní trombóza dolních končetin. Právě při hluboké žilní trombóze dolních končetin vzniká v žilách krevní sraženina, která pokud se uvolní a doputuje krevním řečištěm až do plic, může způsobit plicní embolii. Souhrnně bývá toto onemocnění označováno jako tromboembolická nemoc.

Co se děje v plicích při embolii

Krevní sraženina neboli trombus, může za určitých okolností vzniknout v žilním systému. V tomto případě se jedná o onemocnění tzv. hluboká žilní trombóza. Nejčastěji postihuje žíly dolních končetin. Pokud se sraženina uvolní může putovat z postiženého místa až do plic, kde v případě ucpání plicní cévy sraženinou dojde k rozvoji plicní embolie.

obrázek plicní embolie

Odhaduje se, že v důsledku tromboembolické nemoci zemře ročně více než půl milionu osob v Evropské unii.

Je proto důležité nezanedbat prevenci hluboké žilní trombózy a včas ji pod lékařským dohledem léčit.

Přečtěte si více informací o hluboké žilní trombóze a jejích příznacích, prevenci a léčbě.

Příznaky plicní embolie

Nerozpoznaná plicní embolie končí až ve 30 % případů smrtí. Rozpoznaná a léčená plicní embolie je příčinou úmrtí jen v 10 % Příznaky plicní embolie jsou různorodé.
Mezi hlavní projevy plicní embolie patří:

  • náhlá dušnost
  • zrychlení dechu a tepové frekvence
  • bolest na hrudi
  • kašel, vzácně vykašlávání krve
  • porucha vědomí, i náhlá smrt
  • promodrání kůže
  • v některých případech i horečka

Plicní embolie může mít za následek i dlouhodobé snížení kvality života, omezení ve fyzické zátěži, dosahu chůze a dušnost.

Co o plicní embolii říká lékař

doc. MUDr. Debora Karetová, CSc.

Předsedkyně České angiologické společnosti
Pracoviště: II. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha

Podcast
Chvilka o zdraví

Poslechněte si podcast s lékařem odborníkem na téma hluboké žilní trombózy tady nebo na Spotify.

Léčba plicní embolie

Léčba v akutní fázi spočívá ve snaze o zprůchodnění postižené cévy. A to buď rozpuštěním krevní sraženiny (např. trombolýzou), nebo chirurgickým zákrokem. Ve většině případů se však používají nejrůznější typy léků ke snižování srážlivosti krve (tzv. antikoagulační léčba).

Délka léčby se různí v závislosti na mnoha okolnostech a může trvat od 3 měsíců až po léčbu celoživotní a měla by být podpořena zdravým životním stylem. Konkrétní formu a délku léčby stanoví vždy lékař na základě zhodnocení všech individuálních rizikových faktorů a vyšetření. Je proto důležité preventivně navštěvovat lékaře a v případě rozpoznaných příznaků, ihned kontaktovat odborníky.

modré pilulky

Nerozpoznaná plicní embolie končí až ve 30 % případů smrtí Rozpoznaná a léčená plicní embolie je příčinou úmrtí jen v 10 %

rtg obraz plicní embolie
Ikona knihy

Stáhněte si praktickou příručku o trombóze a plicní embolii

Mějte všechny důležité informace vždy po ruce.