Covid-19
Covid-19 je onemocnění způsobené infekcí virem SARS–CoV–2, který patří do čeledi koronavirů. Koronaviry jsou skupinou virů běžně se vyskytující v naší společnosti. Tyto běžné koronaviry způsobují zejména infekce horních cest dýchacích, tedy běžnou rýmu.
Virus SARS-CoV-2 byl poprvé zaznamenán v Asii v roce 2019. Onemocněním covid-19 je možné se nakazit kontaktem s již nemocnou infikovanou osobou. Přenos se uskutečňuje přes kapénky nebo aerosol, které se uvolňují při mluvení, kašlání nebo kýchání infikovanou osobou a do těla dalšího jedince se virus dostává nejčastěji přes sliznici úst, nosu nebo také přes oční spojivku.
Co o covid-19 říká lékař?
MUDr. Pavel Dlouhý
předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP
primář
Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.,
Krajská zdravotní, a.s.
Podcast
Chvilka o zdraví
Poslechněte si podcast s lékařem - odborníkem na téma covid-19 tady nebo na Spotify.
Příznaky covid-19
Příznaky onemocnění covid-19 jsou například kašel, rýma, horečka nebo jen zvýšená únava. Mezi další příznaky může patřit ztráta chuti nebo čichu, nauzea či zvracení, bolesti v krku, průjem, horečka nebo zimnice, bolesti svalů, bolesti hlavy, dušnost nebo obtížné dýchání. I když jsou příznaky onemocnění mírné, mohou se u některých rizikových lidí rychle změnit v závažné projevy.
Běžné projevy onemocnění covid-19 jsou:
Ztráta chuti nebo čichu
Nauzea nebo zvracení
Bolesti v krku
Průjem
Horečka nebo zimnice
Bolesti svalů nebo kloubů
Ucpaný nos nebo vodnatá rýma
Kašel
Únava
Bolesti hlavy
Dušnost či obtížné dýchání
Rizikové faktory
A kdo je vlastně nejvíce ohrožen rozvojem těžkých stavů?
Nejvíce jsou ohroženi tzv. rizikoví pacienti, což je skupina lidí, u nichž je vysoké riziko rozvoje onemocnění covid-19 až do závažného stavu. To ovšem neznamená, že se snadněji virem nakazí. Znamená to, že se příznaky onemocnění mohou zhoršit natolik, že se onemocnění rozvine do závažnému stavu a potřeby následné hospitalizace nebo dokonce v ojedinělých případech až k úmrtí.
Těmito vysoce rizikovými pacienty jsou lidé s věkem nad 65 let, onkologičtí pacienti, lidé s oslabeným imunitním systémem, dále lidé s chronickým onemocněním plic či ledvin, lidé trpící HIV infekcí, cukrovkou, obezitou či cystickou fibrózou a pak také pacienti po transplantaci orgánů či kostní dřeně.
Doba, kdy se mohou mírné příznaky rozvinout do závažného stavu, bývá zpravidla v řádu několika dnů.
Vybrané rizikové faktory, které vás mohou vystavit vysokému riziku:
Věk 65 let a více
Onkologická onemocnění
Chronické onemocnění ledvin
Chronické onemocnění plic
Chronické onemocnění jater
Srdečně-cévní onemocnění
HIV infekce
Cystická fibróza
Oslabený imunitní systém
Nadváha nebo obezita
Transplantace orgánu nebo kostní dřeně
Cukrovka
Diagnostika
Onemocnění covid-19 se rychle přenáší, a proto můžete snadno nakazit ostatní, aniž byste o tom věděli. Pokud patříte do rizikové skupiny pacientů, je důležité znát svou diagnózu, a být připraven, čímž lze zabránit rozvoji onemocnění do závažného stavu. Diagnostika onemocnění se provádí antigenním testem, který si můžete provést sami doma nebo u svého praktického lékaře či specialisty. Lékař může navíc zajistit přesnější výsledek pomocí PCR testu. Měli byste se otestovat co nejdříve od začátku příznaků nebo poté, kdy jste se setkali s nakaženým člověkem.
Pozitivní
Negativní
Neplatný
Čím dříve je rizikový pacient diagnostikován a je zahájena léčba pod dohledem lékaře, tím větší šance je minimalizovat riziko rozvoje do závažného stavu. Samozřejmě je možné se chránit před samotnou nákazou.
Prevence
Prevenci onemocnění covid-19 můžeme shrnout do pravidla 3R, tj. nošení roušky nebo respirátoru, udržování bezpečné vzdálenosti od ostatních lidí, to jsou rozestupy a časté a správné mytí rukou. Samozřejmě sem patří i dezinfekce povrchů a předmětů, které mohou být znečištěny virem. Zdravý životní styl, jako je pravidelný pohyb, zdravá výživa a dostatek spánku, mohou pomoci posílit imunitní systém, což může být prospěšné při boji s covidovou infekcí, ale hlavní ochranou proti nákaze je dodržování základních hygienických opatření. Rovněž očkování zcela nechrání proti nákaze, ale snižuje riziko těžkého průběhu onemocnění.
Doporučení pro pacienty, kteří mají zvýšené riziko rozvoje onemocnění covid-19 do závažného stavu:
Pacienti i s lehkými příznaky by měli co nejdříve navštívit lékaře, nejlépe svého praktického lékaře. Lékař ví, jak má dále postupovat, což je důležité zejména u pacientů se zvýšeným rizikem rozvoje do těžkých stavů.
Zkratky: covid-19, koronavirové onemocnění 2019 (anglicky coronavirus disease 2019); ČLS JEP, Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně; HIV, virus lidské imunitní nedostatečnosti (anglicky Human Immunodeficiency Virus); PCR, polymerázová řetězová reakce (anglicky polymerase chain reaction); SARS-CoV-2, koronavirus 2 způsobující závažný akutní respirační syndrom (anglicky severe acute respiratory syndrome coronavirus 2)
Stáhněte si praktickou příručku o covid-19.
Mějte všechny důležité informace vždy po ruce.